Umowa kupna sprzedaży domeny – wzór umowy

W języku potocznym utarło się, że właściciel domeny ją sprzedaje a kupujący ją kupuje i staje się jej właścicielem. Nic bardziej mylnego !

Domeny nie kupujemy lub sprzedajemy a kupujemy lub sprzedajemy prawa do dysponowania domeną poprzez wykonanie cesji. Tak samo jak nie jesteśmy właścicielem domeny a jedynie jej abonentem na określony czas. W tym wpisie posłużę się językiem potocznym, żeby jak najprościej opisać temat kupna / sprzedaży praw do dysponowania domeną przez abonenta. Często zdarza się, że stroną transakcji jest osoba która nie ma na co dzień styczności z domenami i aby ułatwić sobie kontakt posługujemy się tymi nieprawidłowymi sformułowaniami.

Czy umowa kupna / sprzedaży domeny jest zawsze wymagana ?

Nie potrzebujemy takiej umowy w przypadku kiedy cała transakcja (płatność i przekazanie domeny) odbywa się za pośrednictwem rejestratora np. Aftermarket.pl W takim przypadku cała transakcja jest bezpieczna i kupujący nie musi się martwić o to, że po opłaceniu domeny nie zostanie ona mu przekazana. W drugą stronę, kupujący nie musi martwić się o to, że nie dostanie pieniędzy bo domena przekazywana jest kupującemu dopiero po jej opłaceniu.

Nie potrzebujemy również umowy kupna / sprzedaży domeny gdy podstawą transakcji jest faktura VAT i cesja domeny. Cesja domeny to nic innego jak zrzeczenie się praw do dysponowania domeną na rzecz nowego nabywcy a faktura VAT to swego rodzaju umowa kupna / sprzedaży.

Co jest przedmiotem umowy kupna/sprzedaży domeny

Należy pamiętać, że przedmiotem umowy kupna / sprzedaży domeny jest zmiana abonenta domeny poprzez wykonanie cesji praw i obowiązków na nowego abonenta a dokładnie cesja praw i obowiązków wynikających z naszej umowy zawartej z NASK za pośrednictwem rejestratora u którego domenę utrzymujemy.

Nie wszyscy wiedzą, że umowę o rejestrację i utrzymanie domeny zawieramy  z NASK mimo, że domenę rejestrujemy i utrzymujemy u partnera NASK np.  Home.pl czy Nazwa.pl więc przy sprzedaży domeny przenosimy prawa i obowiązki wynikające z naszej umowy zawartej z NASK za pośrednictwem partnera NASK-rejestratora na nowego abonenta domeny – kupującego.

Wzór umowy kupna / sprzedaży domeny.

Zdarzyć się może, że będziemy potrzebowali taką umowę spisać aby zabezpieczyć transakcję kupna / sprzedaży domeny. Wtedy można skorzystać z poniższego wzoru i ewentualnie dopasować go do własnych potrzeb.

UmowaDomeny – pdf.  UmowaDomeny – doc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *