Cesja domeny. Co warto wiedzieć

Cesja domeny jest to nic innego jak zmiana abonenta domeny czyli przekazanie praw i obowiązków na inną osobę. Cesję domeny można porównać do np. umowy kupna/sprzedaży auta a kod AuthInfo do dowodu rejestracyjnego pojazdu.
Należy pamiętać, że u niektórych rejestratorów same przekazanie kodu AuthInfo nowemu nabywcy nie skutkuje zmianą abonenta domeny tz., że nowy nabywca przenosząc domenę do swojego rejestratora poprzez kod AuthInfo nie nabywa do niej praw a staje się tylko jej administratorem. Po przekazaniu kodu AuthInfo nowy nabywca będzie mógł zarządzać domenę jednak w bazie WhoIs będą widniały dane starego właściciela.

Aby w pełni przekazać prawa do domeny ( zmienić jej abonenta) należy dokonać cesji domeny. Wyróżniamy trzy rodzaje cesji :

Cesja papierowa domeny.

Dosyć uciążliwa forma przekazania domeny. Wszystkie dokumenty z wykonaniem takiej cesji muszą być w wersji papierowej. Cesję papierową musi podpisać każda ze stron czyli sprzedający i kupujący. Większość operatorów dopuszcza przesłanie jej w formie skanu tz. sprzedawca i kupujący wypełniają papierową cesję, podpisują, skanują i wysyłają do rejestratora nabywcy- o ile nastąpiło już przekazanie domeny poprzez kod AuthInfo. Często wymagany jest też skan dowodu osobistego na potwierdzenie swojej tożsamości. Trzeba też wspomnieć, że bywają takie przypadki gdy operator nie wyraża zgody na przesłanie dokumentu cesji w formie skanu i trzeba ją wysłać listem. Wzór cesji papierowej domeny z NASK

Cesja elektroniczna domeny.

Ta forma przekazania praw do domeny jest stosunkowo prosta. Większość operatorów daje nam możliwość wykonania cesji domeny na wniosek elektroniczny tz. że nie będziemy musieli jej podpisywać w wersji papierowej. Wzór cesji elektronicznej może być różny w zależności od wymagań danego rejestratora. Całą procedurę przeprowadzenia takiej cesji wykonujemy w panelu administracyjnym naszego konta a jej zatwierdzenie przez strony (sprzedający/kupujący) odbywa się poprzez maile.

Automatyczna cesja domeny

Cesją automatyczną – elektroniczną nazywamy również operację w której zmiana abonenta i przekazanie praw do domeny odbywa się poprzez podanie kodu AuthInfo. Niżej znajdziesz listę rejestratorów domen gdzie cesja elektroniczna odbywa się automatycznie poprzez kod AuthInfo.

W przypadku gdy sprzedajemy domenę poprzez giełdę domen Aftermarket.pl nie musimy dokonywać takiej cesji, jest ona wykonywana automatycznie. Po opłaceniu domeny przez kupującego zostaje ona przeniesiona na jego konto wraz ze wszystkimi prawami do niej. Jest to chyba najwygodniejsza forma sprzedaży domeny gdyż nie musimy dokonywać ani cesji elektronicznej ani cesji papierowej – jest ona wykonywana automatycznie bez naszej ingerencji.

Jak przygotować się do cesji domeny

Przed sprzedażą lub kupnem domeny warto  sprawdzić jak u naszego rejestratora wygląda procedura takiej cesji ( transfer domeny ze zmianą abonenta i nabycie wszystkich praw do niej). Niejednokrotnie bywa tak, że sprzedajemy lub kupujemy domeny na innych platformach niż utrzymujemy swoje domeny np. Allegro i aby uniknąć kłopotów z transferem domeny warto wysłać maila do rejestratora z zapytaniem jak wygląda proces transferu domeny i wykonanie takiej cesji. W przypadku sprzedaży domeny należy dowiedzieć się od kupującego gdzie będzie ją utrzymywał. Pozwoli to nam uniknąć kłopotów i nieporozumień z kupującym.

W Aftermarket.pl nie jest wymagana cesja papierowa a zmiana abonenta i przekazanie praw do domeny odbywa się automatycznie (cesja automatyczna – elektroniczna) poprzez podanie kodu AuthInfo.

Jeżeli twój klient chce zabezpieczyć umową całą transakcję cesji, to  tu masz zwór umowy kupna sprzedaży domeny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *