Słowniczek

słownik domainera whois tld bcm opcja kod authinfo kt kk d2d parkowanie domen idn noidnWHOIS  : jest to baza zawierająca informacje o domenie, m.in. takie jak dane abonenta, rejestratora, kontaktu technicznego, datę utworzenia, ostatniej modyfikacji, wygaśnięcia domeny oraz datę założenia opcji i termin jej wygaśnięcia. Aby sprawdzić bazę WHOIS w serwisie aftermarket.pl klikamy w zakładce Narzędzia > WHOIS.

OPCJA : opcja na domenę .pl to usługa polegająca na prawie pierwszeństwa do rejestracji domeny po wygaśnięciu danej domeny. Opcja zakładana jest na 3 lata, możną ją założyć tylko na domeny z końcówką .pl. Za opcję płacimy z góry i nigdy nie mamy pewności, że dana opcja zrealizuje się w ciągu tych 3 lat. Opcje możemy odnawiać jak domeny tz. po upływie 3 lat przedłużamy opcję na kolejne 3 lata. Opcje możemy kupować i sprzedawać jak domeny.

KOD AUTHINFO : to kod autoryzacyjny domeny lub opcji, za pomocą którego dokonać można np. transferu domeny lub opcji. W serwisie aftermarket.pl taki kod możemy uzyskać błyskawicznie poprzez kilka kliknięć w panelu administracyjnym. Niektórzy rejestratorzy wymagają wniosku/podania w wersji papierowej o wydanie takiego kodu, co znacznie wydłuża czas transferu domeny bądź opcji.

KT : jest to ustawiona cena „kup teraz”.

KK : tak potocznie nazywany jest klient końcowy. Jest nim osoba fizyczna bądź firma, która nabywa domenę na własne potrzeby a nie w celu odsprzedaży.

D2D : jest to kwota/transakcja między dwoma domainerami.  Kwota w D2D powinna satysfakcjonować obie  strony tz. sprzedającego i kupującego. Zazwyczaj są nimi domainerzy. Kupujący nabywa w takim wypadku domenę w celu jej dalszej odsprzedaży za większą kwotę.

IDN : jest to domena z polskimi znakami czyli ą, ę, ż, ź itd. (żółte.pl).

nIDN: jest to domena bez polskich znaków (dom.pl).

LITERÓWKA : jest to domena z błędem np. alegro.pl czy banker.pl. Wartość  takich domen zazwyczaj określa ruch jaki generują. Wykorzystuje się je do programów partnerskich i zarabiania na parkingu.

PARKOWANIE DOMENY : Parkowanie domeny to skierowanie domeny na serwer wyświetlający reklamy tz. parking. Gdy domena jest zaparkowana odwiedzający domenę klikają w reklamy, co przynosi zarobek abonentowi domeny.

BCM : czyli aukcja Bez Ceny Minimalnej.

DOMAINER : osoba zajmująca się obrotem domen internetowych.

TLD : (Top Level Domain) domena najwyższego poziomu np.: .pl ; .com ; .org ; .biz ; .info.

domena tld

Domeny najwyższego poziomu dzielimy na 2 grupy:

Grupa TLD
Rozszerzenie
Liczba znaków
Krajowe TLD
.pl .de .uk
Składa się z 2 liter
Globalne TLD
.com .net .org
Składa się z min. 3 liter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *