Serwer VPS czy hosting współdzielony – który warto wybrać?

Czym jest serwer współdzielony?

Osoby, które decydują się na to rozwiązanie dzielą swoją przestrzeń dyskową z innymi użytkownikami. Korzystając z hostingu współdzielonego do swojej dyspozycji otrzymujemy serwer, do którego możemy podpiąć własną domenę lub stworzyć skrzynkę pocztową. Takie rozwiązanie jest bardzo popularne wśród właścicieli niewielkich stron internetowych i blogerów. Serwery współdzielone mają rzeczywiście sporo zalet – są tanie, łatwe w obsłudze i można liczyć na kompleksową pomoc ze strony administratora.

Jednak warto wiedzieć, że w przypadku hostingu współdzielonego adres IP jest dla wszystkich osób go użytkujących taki sam. Czy to problem? Niestety czasem tak – np. podczas wysyłania korespondencji elektronicznej. Jeśli na skutek nieetycznych działań jednego użytkownika adres dostanie się na czarną listę, wszyscy użytkownicy serwera mogą mieć problemy z wysyłaniem i dostarczaniem maili do adresatów.

Dla kogo tego rodzaju hosting jest dobrym rozwiązaniem? Jest to dobra usługa dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z posiadaniem własnej strony w Internecie, blogowaniem lub stawiają wyłącznie małe, nieskomplikowane strony. W tym przypadku to dostawca zajmuje się pracami konfiguracyjnymi, a więc nie trzeba posiadać żadnych szczególnych umiejętności technicznych, aby z takiego hostingu korzystać. W razie problemów pomocą służy biuro obsługi klienta danego dostawcy usługi hostingowej.

Serwer VPS i jego zalety

Serwer VPS (z ang. Virtual Private Server) to prywatny, wirtualny serwer. To w zasadzie rozwiązanie, które można umieścić między serwerami współdzielonymi, a serwerami dedykowanymi. VPS posiada swój własny system plików, użytkowników, aplikacje, konfigurację itd. przez co może być dokładnie skonfigurowany pod konkretne potrzeby i zastosowania. Serwer VPS nie ma też ograniczeń, jakie posiada hosting współdzielony – możemy nim zarządzać samodzielnie i instalować potrzebne oprogramowanie.

Jedną z zalet serwerów VPS jest określenie zasobów, które otrzymuje korzystający z nich użytkownik. Wykupując usługę o określonej mocy procesora i dostępnej pamięci RAM mamy gwarancję, że takie zasoby będziemy mieli dostępne. Dzięki temu uruchomione na serwerze aplikacje nie będą podatne na obciążenie generowane przez innych użytkowników, którzy z niego korzystają.

Kiedy warto zdecydować się na serwer VPS?

Serwer VPS to doskonałe rozwiązanie w przypadku stron internetowych, które są odwiedzane przez tysiące użytkowników internetu w ciągu dnia. Dzięki większym zasobom i mocy nie musimy obawiać się, że serwer „nie wytrzyma” dużego ruchu. To też propozycja dla deweloperów tworzących własne oprogramowanie. Taki serwer może być też bazą dla profesjonalnego bloga czy portalu. Oprócz tego, na serwerze VPS możemy zainstalować różne skrypty oraz oprogramowanie, które może okazać się pomocne lub usprawnić naszą pracę. Przykładem może być VPN, który bez problemu skonfigurujemy na serwerze VPS (więcej na temat VPN możesz przeczytać na stronie https://www.dobryvpn.pl/). Generalnie, jeżeli potrzebujemy zasobów obliczeniowych i chcemy mieć możliwość swobodnego zarządzania serwerem to warto zdecydować się na VPS. Dzięki temu możemy zapewnić sobie stabilność parametrów, co niestety w przypadku hostingu współdzielonego jest zazwyczaj trudne.

Działanie VPS opiera się o wirtualizację. Możemy w tym wypadku mówić o dwóch podejściach – pełnej wirtualizacji oraz parawirtualizacji. W przypadku parawirtualizacji wszystkie serwery VPS znajdujące się na serwerze bazowym mają z nim wspólne elementy jądra systemu. Uniemożliwia to pełną modyfikację systemu i skonfigurowanie go pod konkretne potrzeby. Natomiast pełna wirtualizacja to całkowita odrębność i niezależność poszczególnych serwerów VPS na serwerze bazowym. Mogą być oparte o różne systemy operacyjne, bez żadnego związku ze sobą. Daje to pełną dowolność konfiguracji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *