Gdzie przechwytywać domeny – ranking łapaczy

Przy tworzeniu rankingu łapaczy domen na celownik wziąłem firmy, które uzyskały największy udział w obsłudze nazw domeny .pl w raporcie NASK za drugi kwartał 2017r. Jak się okazało, tylko dwóch z  dziesięciu największych partnerów NASK świadczy usługi przechwytywania domen, są to  Aftermarket.pl (Michau Enterprises Ltd.) i Premium.pl.

Jak działa przechwytywanie domen

Zanim przejdziemy do rankingu, należałoby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak działa system przechwytywania domen. Z następującym zapytaniem:

Czy skuteczność przechwytywania domen jest uzależniona od liczby osób, które dodały daną domenę do przechwycenia ? Jak wygląda proces przechwytywania domen ?

zwróciłem się do Aftermarket.pl oraz Premium.pl a poniżej przedstawiam Wam odpowiedzi:

Odp. Aftermarket.pl:

„Jeśli pyta Pan o intensywność przechwytywania (ilość zapytań do NASK) to ilość tych zapytań zależy przede wszystkim od priorytetu z jakim dodano domenę do przechwycenia (niski priorytet – minimalna ilość zapytań), a w dalszej kolejności od tego jak nasz algorytm ocenia za jaką kwotę domena może być sprzedana na aukcji i tutaj ilość osób dodających domenę do przechwycenia jest jednym z czynników branych pod uwagę.”

Odp. Premium.pl:

„Uprzejmie informuję, iż skuteczność przechwycenia zależy od ilości tego typu zamówień, popularności danej nazwy, również w innych serwisach. Skuteczność jest więc wypadkową kilku czynników.
Przechwytywanie dostępne jest wyłącznie dla domen .pl. Jeżeli aktualnie domena jest zarejestrowana można ją dodać do przechwycenia, dzięki czemu system premium.pl będzie starał się ją zarejestrować po wygaśnięciu abonamentu. Domenę do przechwycenia można dodać do sekundy przed jej wygaśnięciem (usunięciem do puli nazw wolnych). Po przechwyceniu domeny jest ustanawiany jej status:
– jeśli przechwycenie domeny zgłosił jeden użytkownik, jest mu przekazywana po wniesieniu opłaty,
– w przypadku dodania domeny do przechwycenia przez co najmniej dwóch użytkowników domena trafia na aukcję. Domeny są przechwytywane przez partnerów premium.pl i transferowane do serwisu po 5 dniach (NASKowa blokada transferu po rejestracji domeny). Po opłaceniu domeny przez ostatecznego nabywcę jest ona rejestrowana na jego dane”

Ile kosztuje przechwycenie domeny .pl

Aftermarket.pl: Normalny priorytet – 60zł netto | Niski priorytet – 25 zł netto | Dołączenie do aukcji domeny przechwyconej – 100zł netto |

Premium.plBrak priorytetów przy cenniku podstawowym | koszt przechwycenia – 99 zł netto | Brak możliwości dołączenia do aukcji domeny przechwyconej | Należy dodać, że Premium.pl posiada cennik hurtowy, w którym koszt i możliwość wyboru priorytetu przechwycenia uzależniony jest od ilości posiadanych domen.

Ranking łapaczy domen

Aby ranking był jak najbardziej obiektywny, przyjąłem następujące założenia:

1. Wybrałem do przechwycenia  34 domeny trzyliterowych bez x,q,v,y, które nie miały założonych opcji.

2. Dodałem je do przechwycenia w Aftermarket.pl i Premium.pl.

3. W Aftermarket.pl wybrałem najwyższy priorytet przechwycenia – 60 zł netto, w Premium.pl nie miałem możliwości wyboru priorytetu – 99 zł netto.

4. Okres w jakim domeny były przechwytywane: sierpień – wrzesień 2017r.

Czemu wybrałem domeny trzyliterowe bez x,q,v,y? Są to domeny, które cieszą się zainteresowaniem domainerów i prawie zawsze, dodawane są do przechwycenia przez co najmniej kilku z nich.

Wynik rankingu

Liczba domen skutecznie przechwyconych:

Miejsce 1: Aftermarket.pl – liczba przechwyconych domen 24

Miejsce 2: Premium.pl – liczba przechwyconych domen 10

Jak przechwycić domenę

Aby dodać domenę do przechwycenia w Aftermarket.pl logujemy się na nasze konto i kolejno przechodzimy do zakładki Przechwytuj -> Przechwyć nowe domeny. Wpisujemy naszą nazwę domeny do przechwycenia i wybieramy priorytet Niski priorytet -25zł lub Normalny priorytet – 60zł. Jeżeli chcemy przechwycić domenę na której nam zależy, warto ją dodać do przechwycenia z normalnym priorytetem.

Aby dodać domenę do przechwycenia w Premium.pl logujemy się na nasze konto i przechodzimy do zakładki Przechwytywanie -> Przechwyć domenę. Następnie w polu Dodaj domeny z treści, wpisujemy nazwę naszej domeny i zatwierdzamy.

Biorąc powyższe pod uwagę, warto jest dodać domenę do przechwycenia w obu serwisach. Daje nam to pewność, że jeżeli domena nie zostanie przedłużona i nie ma założonej opcji, zostanie ona przechwycona.

9 thoughts on “Gdzie przechwytywać domeny – ranking łapaczy

  1. Płaci się za skuteczne przechwycenie a nie same dodanie domeny do przechwycenia. Jeżeli domena trafi na aukcję bo dodało ją do przechwycenia kilka osób, wygrywa i płaci tylko ten, kto wygra aukcję.

    1. Cześć Marek! W naszym systemie oferujemy również możliwość wyszukania domen które mają odpowiednie współczynniki takie jak wiek domeny, ilość domen dochodzących, social media oraz wiele wiele więcej ( dostarczamy ponad 30+ czynników ). Odezwij się do mnie na maila ariel (małpa_tutaj) expired1.com i mogę Ci testowe konto utworzyć 🙂

     Co do samego artykułu to bardzo fajny tylko jeszcze brakuje mi tutaj statystyki gdzie były domeny przed przechwyceniem zarejestrowane. Czy to czasem nie było tak że 80%+ było zarejestrowanych w aftermarket.pl i co za tym idzie – szybciej można/odebrać dać sygnał o przechwyceniu.

     Tak czy siak – fajny artykuł który porusza po raz kolejny temat domen wygasających 🙂

     1. To gdzie domena była utrzymywana nie ma najmniejszego znaczenia. Przechwytywanie domen to nic innego jak próba ich rejestracja w NASK poprzez jednego z partnerów np Aftermarket lub Premium.

 1. Przypuszczam, że przy większej próbce, Premium będzie miało połowę tego, co ma teraz.

  A Az.pl ogarnia jeszcze temat? Kiedyś jakieś 5-, 6-procentowe udziały w rynku przechwytywania domen mieli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *