Przechwytywanie domen i opcje na domeny

Aby zarobić na domenie musimy najpierw wejść w jej posiadanie. Generalnie są trzy główne sposoby na to jak zostać dysponentem domeny:

rejestracja domeny, zakup na rynku wtórnym, przechwycenie domeny.

Pomijam tu specyficzne sytuacje typu: na podstawie orzeczenia sądu, spadku, darowizny, itp. Pierwszy ze sposobów, czyli rejestrację na rynku pierwotnym, tzw. „z palca” omówiłem tu.
Kolejną formą jest zakup domeny na rynku wtórnym na giełdzie, bądź bezpośrednio od domainera. Wspominałem już, że największą giełdą domen głównie polskich jest aftermarket.pl, ale domeny można też kupić (jak wszystko) na allegro.pl. Polskie domeny sprzedawane są też na zagranicznych giełdach (na przykład: sedo.com), jednak stanowią tam mniejszość wśród wielu innych domen z całego świata. Ciekawe domeny w okazyjnych cenach można kupić na wyprzedażach na forum di.pl.

Przechwytywanie domeny

Kolejną formą zdobycia domeny jest jej przechwycenie. Każda domena musi być co roku odnawiana, jeśli ktoś nie dopilnował tego albo celowo zrezygnował z opłacania domeny na kolejny rok, trafia ona do puli domen spadających (zwanych „spadami”).

Obserwacja tychże spadów może dać wymierne rezultaty, bo czasem są w tej puli ciekawe domeny na przykład po byłych serwisach lub niezłe domeny, co do których domainerzy podjęli bolesną decyzję nie przedłużania na kolejny rok (koszty, koszty, koszty).

Gdzie przechwytywać domeny

Aby zwiększyć prawdopodobieństwo przejęcia takiej domeny dodajemy taką domenę do tzw. przechwycenia w jednym z serwisów, na przykład Aftermarket.pl. Jeśli tylko my dodaliśmy domenę do przechwycenia, po dokonaniu opłaty stajemy się jej abonentem na kolejny rok. Jeśli takich osób jest więcej, domena trafia na zamkniętą aukcję (licytują ci, którzy dali do przechwycenia) i najwyżej licytujący przejmuje domenę. Dodam z własnego doświadczenia, że Aftermarket.pl ma największą skuteczność jeżeli chodzi o przechwytywanie domen – zobacz ranking łapaczy domen.

Wyróżniamy dwa rodzaje przechwyceń:

Normalny priorytet – 60 zł

Niski priorytet – 25 zł

Opcja na domenę – gdzie rejestrować opcje

Na najlepsze domeny założone są tzw. opcje. Oznacza to, że gdyby taka domena spadła trafia ona automatycznie do tej osoby, która założyła opcję. Wydaje się to rozwiązanie idealnym, ale jest pewien „haczyk”. Opcję zakładamy na domenę „w ciemno”, nie mając jakiejkolwiek pewności, że kiedykolwiek spadnie i opcję opłacamy od razu z góry (na trzy lata), więc przypomina to trochę loterię. Opcje możemy zakładać na domeny w aftermarket.pl. Założenie opcji na domenę kosztuje  30zł na 3 lata. Opcje można odnawiać.

Opcje mają sens, wtedy gdy mamy ich więcej, bo realizuje się (poprzez nieprzedłużenie domeny) bardzo niewielki odsetek zaopcjowanych domen. Oczywiście dużo zależy od szczęścia, ale także od doświadczenia domainera, który potrafi dostrzec na jakie domeny warto założyć opcje. Same opcje też można kupować i sprzedawać na giełdzie. Jak pokazuje realizacja opcji na domenę kawa.pl – nawet wartościowe domeny generyczne potrafią „spadać”.

7 thoughts on “Przechwytywanie domen i opcje na domeny

  1. Dzień dobry,
    proszę o podpowiedź. Za pomocą jakiej strony można przechwycić domenę o rozszerzeniu .org? Niestety aftermarket nie ma tej możliwości.
    Pozdrawiam i dziękuję.

  2. Jak wygląda sprawa pozycjonowania domen takich jak np. .ninja? W googlu trudno znaleźć frazy z tych domen, a mam kilka pomysłów odn. ich wykorzystania 🙂 + dużo słów jest wciąż wolnych 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *